nekrologai.lt

Atgal

Bronislovas Lubys

1938.10.08 - 2011.10.23
Gimimo vieta: Plungė
Palaidojimo vieta: Plungės kapinėse

  Bronislovas Lubys gimė 1938 metų spalio 8 dieną Plungėje, prekybininkų Stefanijos ir Apolinaro Lubių šeimoje. Mokydamasis Plungės vidurinėje mokykloje domėjosi tiksliaisiais mokslais, vėliau pasirinko šios srities studijas. 1958-aisiais B.Lubys įstojo į Kauno politechnikos institutą Cheminių technologijų fakultetą, 1963-iaisiais gavo neorganinių medžiagų inžinieriaus technologo diplomą.

   Begalinis darbštumas ir kryptinga pilietinė veikla šį žmogų padarė Lietuvoje ir pasaulyje atpažįstamu verslo simboliu, dažnai tapatinamu su mūsų pramonės laimėjimais ir patirtimi. Jis buvo ekonomikos ambasadorius, jo išmintis įvertinta ir pripažinta toli už Lietuvos ribų. Tai patvirtina B.Lubio titulai: technikos mokslų daktaras, Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras, apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino II laipsnio ordino, Belgijos Karūnos didžiojo karininko ordino, Estijos II laipsnio Baltosios žvaigždės ordino, Lenkijos Respublikos komandoro kryžiaus ordino kavalierius, Tarptautinės Petro Didžiojo premijos laureatas, Rusijos Lomonosovo premijos laureatas, Rusijos Federacijos technologinių mokslų akademijos užsienio narys - akademikas, Kauno technologijos universiteto ir Klaipėdos universiteto garbės daktaras. Už pastangas kurti modernią gamybą jam suteiktas Respublikos nusipelniusio inžinieriaus garbės vardas.

   Atskira biografijos skiltis apima B.Lubio praktinį profesinį darbą, susietą su Jonava, vėliau - su daugeliu Lietuvos įmonių, nuo Klaipėdos iki Druskininkų. Jis prisiėmė atsakomybę už tūkstančius darbuotojų, stiprindamas Lietuvos ekonomines galias paveikė daugelio įmonių raidą.

Pradėjęs dirbti 1963-iaisiais, po metų, kai buvo pradėta azoto trąšų gamyba Jonavoje, jis buvo vienas aktyviausių šios pramonės šakos plėtotojų. Dirbdamas vyriausiuoju inžinieriumi, vėliau - generaliniu direktoriumi, plėtė gamybą, diegė mokslo ir technologijų naujoves. Energingo lyderio darbo rezultatas - 1979 metais Jonavoje pastatyta didžiausia Baltijos valstybėse trąšų ir chemijos produktų gamybos įmonė.

   B.Lubys gamybos valdymą derino su moksline veikla: apgynė chemijos mokslų kandidato disertaciją, o 1993 metais jam buvo suteiktas technikos mokslų daktaro laipsnis. Jis yra daugiau nei aštuoniasdešimties išradimų autorius, taip pat Lietuvos Respublikos mokslinės techninės draugijos premijų laureatas. Nuolat rūpinosi studijų kokybe, steigė stipendijas studentams, skatino mokslo įstaigas rengti specialistų pamainą pramonės įmonėms.

   1994 metais valstybinę įmonę "Azotas" reorganizavus į akcinę bendrovę "Achema", B.Lubys buvo išrinktas bendrovės valdybos pirmininku ir prezidentu. Nuo 2001 metų ėjo koncerno "Achemos grupė" prezidento pareigas.
   B.Lubys savo veikla įspaudė ženklų ir Lietuvos politiniame gyvenime. Lietuvai siekiant nepriklausomybės, jam buvo parodytas didžiulis visuomenės pasitikėjimas. 1989-aisiais B.Lubys buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatu; 1990-aisiais - Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo nariu.

Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras 1992 metais tapo Lietuvos Respublikos ministro pirmininko pavaduotoju, o 1992 ir 1993 metais ėjo ministro pirmininko pareigas. 1993-iaisiais B.Lubys buvo išrinktas Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu ir ėjo šias pareigas tol, kol sustojo jo tauri širdis.